Af Yasası Ne Oldu? Af Çıkacak mı? İşte Son Gelişmeler

Vatandaş af yasası ile ilgili haberleri dikkatle takip ediyor. Basında yer alan bilgilere göre meclisin açılmasıyla birlikte af yasası 2019 görüşülmeye başlanacak ve ardından yasa çıkarılacaktı. Peki af yasası çıkacak mı? Af yasası meclise geldi mi? İşte 2019 af yasası ve ceza infaz indirimi. Meclisin açılışı ile birlikte gözler genel kurul gündemine geldi. Yeni yargı […]

 Af Yasası Ne Oldu? Af Çıkacak mı? İşte Son Gelişmeler

10.10.2019 - 13:31

Güncelleme : 10.10.2019 - 13:31

Vatandaş af yasası ile ilgili haberleri dikkatle takip ediyor. Basında yer alan bilgilere göre meclisin açılmasıyla birlikte af yasası 2019 görüşülmeye başlanacak ve ardından yasa çıkarılacaktı. Peki af yasası çıkacak mı? Af yasası meclise geldi mi? İşte 2019 af yasası ve ceza infaz indirimi.

Meclisin açılışı ile birlikte gözler genel kurul gündemine geldi. Yeni yargı reformu meclis komisyonlarında görüşülmeye başlandı. Ancak son gelen bilgiler af yasası ve ceza infaz kanunu ile ilgili herhangi bir çalışma olmadığı yönünde. Son olarak Ak Parti milletvekili Mehmet Muş kendisine sorulan af yasası sorusuna karşın, Af yada ceza infaz yasası ile ilgili herhangi bir çalışmanın olmadığını belirtti.

Yeni Yargı Paketinde Af Yasası Var mı?

Oluşturulan yargı paketi taslağında strateji uygulama değişikliği bulunuyor. Ceza infaz yasası yada herhangi bir af yasası bu paket içerisinde geçerli değil. Bu konuda yargı paketlerinin paket olarak meclise sunulması bekleniyor. Hükümet HDP dışında tüm siyasi partilerin görüşlerini alacak. İlk olarak yargı paketi taslağı MHP’ye sunuldu. İlerleyen dönemde ceza infaz ile ilgili bir paketin meclise sunulması bekleniyor.

Ceza İnfaz İndirimi Kimleri Kapsayacak?

Terör, alt soy ve üst soya işlene suçlar, istismar gibi suçlar her ne şekilde olursa olsun ceza infaz indirimden faydalanamayacak. Genel olarak adi suçlar, taksirli suçlar infaz indirimi kapsamına girecek.

Yargılama Süresi düşecek, avukatlara yeşil pasaport ve hakim yada savcı olmak için gereken şartların değişeceği yeni yargı paketi ekim ayında meclisten geçmesi ve devamında ceza infaz ile ilgili paketlerin sunulması bekleniyor.

Sicil Affı Çıkacak mı?

Meclis kulislerinde konuşulan bir diğer konu ise sicil affı düzenlemesi, yeni yargı paketiyle birlikte daha önce meclise teklif edilen kredi kartı ve kredi borçlularının sicil affı getirilmesi gündemde. Kamuoyunda bu konu hakkın da oldukça kuvvetli destek mevcut. Özellikle küçük esnaf ve bireysel müşteriler sicil affı ile yeniden ekonomik şartlarını düzeltmek istiyor.

Hafta sonu ve Gece Ceza İnfazı Gelecek?

Önümüzdeki günlerde meclise getirilmesi beklenen ceza infaz taslağında gece cezaevinde geçirme yada hafta sonları cezaevlerine girerek cezaların tamamlanması gibi uygulamalar getirilmesi bekleniyor.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın