Bu yılın en çok merak edilen konuları arasında ilk sırada altın fiyatları ne olur? sorusu geliyor. Özellikle küçük yatırımcı altın fiyatlarını dikkatle takip ediyor. Peki altın fiyatları ne olur? Altın düşecek mi? Yoksa altın fiyatları yükselecek mi? İşte cevabı. Altın fiyatları ülkemizde çok sık takip edilir. Özellikle yastık altı yatırımı denilen kıymetli madenin çeyrek altın […]

 Altın Fiyatları Ne Olur? 2019 Yılında Altın Düşecek mi Yoksa Yükselecek mi?

09.10.2019 - 0:28

Güncelleme : 09.10.2019 - 0:28

Bu yılın en çok merak edilen konuları arasında ilk sırada altın fiyatları ne olur? sorusu geliyor. Özellikle küçük yatırımcı altın fiyatlarını dikkatle takip ediyor. Peki altın fiyatları ne olur? Altın düşecek mi? Yoksa altın fiyatları yükselecek mi? İşte cevabı.

Altın fiyatları ülkemizde çok sık takip edilir. Özellikle yastık altı yatırımı denilen kıymetli madenin çeyrek altın çeşidi en fazla talep gören türüdür. Şehir merkezlerinde hemen her caddede bulunan sarraf ve kuyumculardan temin edilen bu yatırım aracı genelikle düğün ve benzeri organizasyonlarda hediye olarak verilir.

En güvenli yatırım aracı olarak görülen altın, çok fazla risk almak istemeyen yatırımcıların tercih ettiği yatırım aracıdır. Dünya genelinde ve ülkemizde meydana gelen ekonomik sorunlar altın fiyatlarına olan ilgili büyük ölçüde artırmış ve vatandaş altın fiyatları ne olur sorularının cevaplarını aramaya başladı.

Altın fiyatları Ne Olur? 2019 altın yorumları,

Bu yıl merkez bankalarının piyasalara damga vurmasıyla gözler kıymetli maden piyasalarına çevrildi. Merkez bankalarının faiz düşürme kararları, yatırımcıları bit yandan düşük kazançtan kaçırırken diğer yandan, resesyon korkuları vatandaşı daha farklı bir yatırım aracına yöneltti.

Jeopolitik riskler altına olan talebi artırdı. Özellikle İngiltere’de brexit belirsizliği halen küresel piyasaları olumsuz etkilerken diğer yandan ABD’nin sert dış politikaları süper zenginler ve küresel yatırımcıları altına yöneltti.

Diğer yandan dünyaca ünlü yatırım uzmanları merkez bankalarının faiz indirme kararları ile güvenli limanlara akışı başlattığını analiz etti.

Altın Düşecek mi?

altın fiyatları 1550 dolar seviyesini bu yıl test ettikten sonra düşüşe geçti ve 1500 doların altına sarktı. Özellikle son dönemde oluşan ticaret savaşları havası altın fiyatlarını yükseltecek gibi gözükse de pay piyasalarında ki yükseliş risk iştahının arttığını ortaya koydu.

Altın bu seviyeden alınır mı?

Altının on fiyatı 1499 dolar seviyesinde alıcı buluyor. Bu yıl için yapılan en önemli altın yorumu, Mark Mobius’un 2019 yılında altını her fiyattan alın tavsiyesi oldu. Mobius, bu tahmini yaptığında altın 1300 dolar civarındaydı. Bir diğer uluslararası kurum olan Merill Lynche, müşterilerine altın fiyatlarının 2019 yılında 2 bin dolar seviyesine ulaşacağını belirtti.

Altın Fiyatları Nasıl yükselir?

Altını fiyatlarını etkileyen bazı gelişmeler vardır. Bu gelişmeler başlıca, ekonomik resesyon korkuları, savaş gibi ülkeler arası gerilim, jeopolitik riskler, fiziki paralara olan güvensizlik, finansal sisteme olan güven duygusunun azalması gibi sebepler yatırımcıları güvenli madenlere yönlendirir ve altın fiyatları bu gelişmelerden bire bir etkilenerek yükselişe geçer.

Altın bu seviyeden alınır mı?

Bugün 1499 dolar civarı olan altın ons satış fiyatı, ekonomik gelişmelerin ve jeopolitik riskler eşiğinde yükselişe geçmesini bekleyen bazı altın yorumları bulunmaktadır. 2019 yılında altın fiyatlarının daha ne kadar yükseleceği bilinmezken, olası tahminler içerisinde 2 bin dolar olması bu konjektörde zor görünüyor.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın

  • HelenTed dedi ki:

    Selam.

    Nerede web sitenizde ücretsiz xevil indirebilirsiniz?
    Desteğinizden bilgi aldım. Xevil, captcha çözümü için gerçekten en iyi programdır, ancak en son sürümüne ihtiyacım var.

    Teşekkür.