Trump’ın Hedefinde Yaptırım Yok! Doları 8 Lira Yapmak Var!

ABD ve Türkiye arasındaki sosyal medya savaşı reel alanda kendisini göstermeye başladı. Dolar kuru 14 ekim pazartesi güne 5,90 seviyesinden başladı. İşte güncel dolar haberleri.

 Trump’ın Hedefinde Yaptırım Yok! Doları 8 Lira Yapmak Var!

14.10.2019 - 16:04

Güncelleme : 14.10.2019 - 16:04

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile 6 ekimde telefon ile görüşmesinin ardından Suriye harekatına onay veren ABD Başkanı Trump, harekat alanı genişledikçe kendisine gelen baskıları azaltmak için Türkiye karşıtı yaptırım söylemlerini artırmaya başladı.

AB ülkelerinin sorumluluk almadıklarını savunan Trump, bir daha ABD sonu gelmeyen savaşlara girmeyeceğini açıkladı. Trump, IŞID sorunu sadece ABD’nin meselesi olmadığını ve bu konu hakkında ABD’nin artık yapacağı bir şey olmadığını da belirtti.

Türkiye’nin NATO üyesi olduğunu belirten Trump “NATO üyesi Türkiye ile savaşacak değiliz” ifadesini kullanarak cezaevlerinden kaçan IŞID militanları için ellerinin çabuk tutması konusunda uyarılar bulundu.

Her fırsatta geçtiğimiz yıl ağustos ayında ekonomik olarak Türkiye’ye açılan savaşı itiraf eden Trump bu kez yine ağustosta yaptığımız gibi yine ekonomik yaptırımlar yaparak ekonomiyi zayıflatacakları tehdidinde bulundu.

Daha önce S400 alımları konusunda yaptırım tehdidinde bulunan ABD Başkanı yine yaptırımların masada olduğunu ancak beklemede kaldıklarını ifade etti.

Ekonomik olarak yaptırım yapılmasını öngören açıklamaların ardından dolar kuru güne 5,90 seviyesinin üzerinde başladı ancak bu seviyelerin üzerinde dengelenme yapması bekleniyor. Bazı ekonomi çevreleri dolar kurunun 7 lira olmasını bekliyor ancak yine bazı ekonomistlere göre dolar kuru bu yıl göreceği en yüksek seviyelere artık ulaşamayacak.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın