Dolar fiyatlarında aşağı yönlü hareket devam ederken ve uzmanların dolar tahminleri aşağı yönlü devam ediyor. Peki dolar fiyatları ne olacak? Doların 5,70 seviyesinin altını test etmesinin ardından ABD ve Türkiye arasında meydana gelen siyasi kriz, dolar fiyatlarını 5,85 seviyesinin üzerine çıkardı. Mayıs ayında yapılan analizlerde 8 ekim vadeli TL pozisyonlarında milyonlarca liralık satış ve işlemi […]

 Dolar Fiyatları Yükselmeye Devam Edecek mi? O Güne Dikkat!

08.10.2019 - 20:49

Güncelleme : 08.10.2019 - 23:33

Dolar fiyatlarında aşağı yönlü hareket devam ederken ve uzmanların dolar tahminleri aşağı yönlü devam ediyor. Peki dolar fiyatları ne olacak?

Doların 5,70 seviyesinin altını test etmesinin ardından ABD ve Türkiye arasında meydana gelen siyasi kriz, dolar fiyatlarını 5,85 seviyesinin üzerine çıkardı. Mayıs ayında yapılan analizlerde 8 ekim vadeli TL pozisyonlarında milyonlarca liralık satış ve işlemi olması Suriye operasyonun beklenen bir durum olduğu anlamı ortaya çıkardı.

Dolar Fiyatları Ne olacak?

ABD ve Türkiye arasındaki yaşanan siyasi kriz Trump’ın açıklamalarıyla gergin bir havaya büründü ancak, ABD Başkanı Trump’ın sonrasında attığı twetler ortamı bir nebze olsun yumuşattı. Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yapacağı operasyon piyasalarda da tedirgin hava oluşturdu. Özellikle dolar fiyatları bir gecede 5,80 liranın üzerine çıktı.

Bu seviyenin üzerinde dengelenme arayan fiyatlar ardından gözünü Suriyede’ki gelişmelere çevrildi. ABD ve Türkiye arasındaki hava piyasalara yükselti beklentisi verse de ABD Başkanı Trump’ın 13 Kasım’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Beyaz Saray’a davet etmesi dolar fiyatlarını düşürecek bir adıma benziyor.

Dolar fiyatları bugün akşam piyasaların kapanış saatlerinde 5,83 liradan günü kapattı. Spot piyasalarda gece saatlerinde meydana gelecek hareketler dikkatle takip ediliyor.

Diğer yandan ABd ve Çin arasındaki ticaret görüşmeleri bu ay başlayacak olması uluslararası piyasalarda ılımlı bir hava veriyor. İran iç karışıklığının bastırılmış olması jeopolitik riskleri bir nebze olsun ortadan kaldırdı.

Dolar fiyatları diğer yandan altın ons fiyatını etkiledi. Bugün asya piyasalarında altının ons satış fiyatı 1499 dolar seviyesine yükseltti. ABD’nin küresel savaş açıklamaları piyasaları tedirgin etmeye devam ediyor. Aynı şekilde merkez bankaları da doların etkisini azaltmak için rezervlerini dolarsızlaştırmaya çalışıyor.

Uzmanların dolar yorumlarına göre dolar fiyatları yıl sonuna kadar 6 lira seviyesinin üzerine çıkacak ve yine 6 liranın üzerinde dengelenme sağlamaya çalışacak. Merkez Bankası’nın yıl sonu dolar beklenti anketine göre dolar fiyatları 6,14 lira olmasını bekliyor.

Ekonomi çevreleri dolar fiyatlarında oluşabilecek anlık ve kısa vadeli hareketlerin traderlerin işlemi olarak görüyor. Daha önce yüksek fiyattan dolar alan yatırımcıların 6 liranın üzerinde dolar satışına hazırlnadığını ve 5,90 – 6,00 lira bandının al sat aralığı olduğunu belirttiler.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın