Salgın Zamanı Bozulmayan Gıdalar ve Hijyen Gıdalar Hangileri

14 Mart 2020 - 14:04

Olası bir salgın durumunda hangi yiyecekleri stok yapılmadı yada marketlerden hangi gıdaları almalıyız. Bazı ürünler hemen bozulabiliyor, dünya tarihinde öyle ürünler var ki, yıllar değil yüz yıllar geçse de asla bozulmaz. Peki dünya salgınları durumunda yada evden çıkmaya elverişli olmayan durumlara kaşı hangi besinleri evimizde bulundurmamız gerekiyor. İşte bozulmayan besinler.

1 / 7

Tuz ve Şeker
Pek çok gıdanın uzun süre dayanmasının sebebi içindeki şeker ve tuz oranının fazla olması. Basit bir şekilde açıklayacak olursak, bu maddeler gıdanın içindeki suyu çekerek bakterilerin yaşamasını engelliyor. Bu yüzden pastırma yaparken tuz, reçel yaparken şeker kullanıyoruz.

Şeker ve tuz, eğer hava almayacak şekilde saklanırsa sonsuza dek korunabilir. Ancak tuza eklenen iyot gibi maddeler, raf ömrünü beş yıla kadar düşürebilir.

Tabii ki çoğu gıda uzun süre dayanmıyor. Bunun sebebi ise gıdaların içinde besinler ve su gibi mikropların çok sevdiği şeyler bulunması. Ancak tuz ve asit gibi bileşenler bu mikropların gelişmesini engelliyor.

Gıda paketlerinin üzerindeki son kullanma tarihlerinin genellikle gıda güvenliği sebebiyle konduğunu unutmayın. Tavsiye edilen tüketim tarihi ise daha çok ürünün kalitesiyle alakalı. Çoğu ürün, uygun raf koşullarında saklandığında, tavsiye edilen tüketim tarihinden bir süre sonra da tüketmeye uygun olacaktır. Ancak tadı ya da görüntüsü çok tatmin edici olmayabilir.