Mortgage bir başka deyişle konut kredisinde uzun vadeli veya düşük faizli borçlanma demektir. Mortgage sisteminde, ilk önce satın almak istenen ev belirlenir. Satın alınan ev fiyatının,%25’i kadar bir tutarda elinizde peşinat olması gerekir. Evin geri kalan kısmı içinde mortgage sistemi ile bankanıza başvurabilirsiniz. Satın alınacak ev, ekspertiz raporlarına göre bazen değişiklik gösterebilir, bu değişiklik ile […]

 Hangi Tip Konutlar Mortgage’a Uygun?

08.10.2019 - 18:54

Güncelleme : 08.10.2019 - 18:54

Mortgage bir başka deyişle konut kredisinde uzun vadeli veya düşük faizli borçlanma demektir. Mortgage sisteminde, ilk önce satın almak istenen ev belirlenir. Satın alınan ev fiyatının,%25’i kadar bir tutarda elinizde peşinat olması gerekir. Evin geri kalan kısmı içinde mortgage sistemi ile bankanıza başvurabilirsiniz. Satın alınacak ev, ekspertiz raporlarına göre bazen değişiklik gösterebilir, bu değişiklik ile eksper raporundan daha düşük fiyata evi satın alabilirsiniz. Mortgage sistemi çok avantajlı bir sistem olup, bu sistem ile birçok insan ev sahibi olmuştur.

İnsanlar Neden Kira Ödemek Yerine Mortgage Sistemini Tercih Etmektedir

Mortgage ile düşük aylık ödemeler uzun vadeli seçenekler ile kira öder gibi ev sahibi olunabilmektedir. İnsanlar artık kirada oturmak yerine mortgage sistemine başvurarak ev sahibi olmaktadır. Çünkü insanlar kirada oturmaktansa, kendi evlerinde oturmayı tercih etmektedirler. Mortgage sistemine göre, konut kredilerinde uygulanan faiz oranı sabit, bazende çok fazla olmasa da değişken olabiliyor. Ülkemizde mortgage sistemi ile ev alanların sayısı çok fazladır. En uygun, faizlere ve en uygun ödeme seçeneklerine sahip bir sistemdir.

Mortgage Sistemiyle Alınan Eve Ne Kadar Peşinat Verilmektedir?

Mortgage sisteminde dikkat edilecek en önemli konu, bankalar arasında kredi karşılaştırmaları yaparak bütçenize en uygun ödeme planını bulmak. Sizin seçeceğiniz kredinin vadesine bitirene kadar uymanız gerekmektedir. Onun için bütçenize uygun uzun vadeli seçeneklerini seçin. Taksit tutarlarını düzenli ödeyebileceğiniz seçimi yaparak hiç bir sıkıntıya girmeden taksitlerinizi zamanında ödeyebilirsiniz.

Çektiğiniz ev kredisinde, taksit tutarlarının bir kısım veya da tamamı zamanında ödenmezse, ödemesi geciken anapara tutarı için, geciken süre boyunca, bankalar kredinizin aylık faiz oranının %30 fazlası oranında bir gecikme faizi uygulamaktadır. Bankadan mortgage sistemi ile çekmiş olduğunuz kredilerin faiz oranları düşük olup, ayrıca çok uzun vadeli ödeme şekillerine sahiptir. Bu şekil binlerce kişi bütçesini sarsmadan ev sahibi olmuştur.

Mortgage Sistemi İle Ev Alırken Bankalar Hangi Belgeleri İstemektedir?

Mortgage kullanmak için almak istediğiniz evin krediye uygun olması gereklidir. Evin tapu bilgileri, iskanı, kat mülkiyeti, deprem sigortası gibi evrakların olması gereklidir. Banka bu belgeleri isteyecektir. Ayrıca, bankalar borca karşılık evi ipotek ettiği için evin bu borcu karşılayacak değerde de olması çok önemlidir. Ayrıca mortgage sistemi ile projeden ev almak içinde, proje sahibinin anlaştığı bankalara ile görüşmek gerekmektedir.

Mortgage Sisteminde de Kredinin Onaylanması İçin Bankalar İçin Hangi Şartlar Önemlidir

Mortgage sisteminde başvurularda, belgelerin eksiksiz olması, evin krediye uygun olması, aylık gelirinizin başvurduğunuz krediyi karşılayabilecek seviyede olması ve kredi notunuzun iyi olması kredinin onaylanmasında çok önemlidir. Özellikle en uygun mortgage kredisi veren bankaları bulmak için, en uygun mortgage kredisi başvurusu yapmak ve bankalardan teklif toplamaktır. Böylece en uygun mortgage kredisi veren bankayı bulmuş olursunuz.

İnternet Üzerinden Mortgage Kredisi Kullandıran Bankalara Giriş Yapılabilir Mi?

Mortgage kredisi kullandıran bankaların internet üzerinden giriş yaparak konut kredisi hesaplama araçları ile istenilen kredi tutarı ve istenilen vade bilgisi girilerek mortgage hesaplaması yapılabilir. İnternet üzerinden yapılan ev kredi hesaplamaları farklılık gösterebilir, ayrıca bu hesaplamalarda, sigorta masrafları kredi tutarına dahil edilmez.

Mortgage hesaplama sisteminde, istenilen kredi miktarına göre aylık taksit tutarı, vade, faiz oranı, ekspertiz ücreti, toplam masraf ücreti gibi bilgiler öğrenilebilir, ayrıca aylık ödeme planı çıkarılabilir. Mortgage sisteminde çekilen konut kredisi vade seçenekleri çok uzun olduğu için çok avantajlı bir sistem olarak görülmektedir.

Mortgage İle Ev Sahibi Olmak Avantajlı Mıdır?

Çok avantajlı olan mortgage sistemiyle ev sahibi olan kişilerin sayısı oldukça fazladır. Bütçelerini sıkmadan, insanlar ev sahibi olmuşlardır. Mortgage sistemi ile ev satın almak için banka ile anlaşmadır. Mortgage sistemi ile konut kredisi almak için önce alınacak evin tespiti yapılır. Satın alınacak konut tespit edildikten sonra, konut değerinin dörtte birini bankalar sizden nakit olarak isterler. Bankaya sizde istenen peşinatı verdikten sonra geri kalan borcu, mortgage sistemine uygun olarak, istediğiniz vade seçeneklerine böler.

Ama mortgage banka veya kredi kuruluşuna tamamen ödenene kadar ev sizin olmaz. Kredileri ödemeyi zamanında yapın, kredi ödemelerini geciktirmeyin. Eğer kredi ödemeleri geciktiği zaman veya ödenmediği zaman, banka veya kredi kuruluşu evi satışa çıkarabilir. Mortgage tamamen ödendikten sonra artık ev sizindir.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın