Konu  Türkiye’de gayrimenkul almak isteyenler, paraları yetişmediği zaman banka veya finans kuruluşlarından konut kredisi alma yoluna gidiyorlar.  2007 yılında Resmi Gazete’de yayınlanan Konut Finansmanı Hakkında Kanunla mortage sistemi yürürlüğe girdi. Bu sistemde uzun vadeli ve düşük faizli borçlanma yapılabiliyor.  İnşaat sektörünün canlanması açısından Türk Hükümetinin tapu harçlarında, kredilerde yaptığı iyileştirmeler sayesinde konut piyasasında canlanma oluştu. […]

 Konut Kredisi Nasıl Çekilir?

08.10.2019 - 18:37

Güncelleme : 08.10.2019 - 23:32

Konu

 Türkiye’de gayrimenkul almak isteyenler, paraları yetişmediği zaman banka veya finans kuruluşlarından konut kredisi alma yoluna gidiyorlar.

 2007 yılında Resmi Gazete’de yayınlanan Konut Finansmanı Hakkında Kanunla mortage sistemi yürürlüğe girdi. Bu sistemde uzun vadeli ve düşük faizli borçlanma yapılabiliyor.

 İnşaat sektörünün canlanması açısından Türk Hükümetinin tapu harçlarında, kredilerde yaptığı iyileştirmeler sayesinde konut piyasasında canlanma oluştu. 10 yıla kadar %0.99 kredi faizi verilmesiyle yatırımcılar ve konuta ihtiyacı olanlar bankalara koşuşturdular.

 Mortage Sistemi Nasıl Çalışıyor?

 Vatandaş, öncelikle satın alacağı daireyi belirleyip, satıcıyla anlaşması gerekiyor. Daha sonra kredi çekeceği bankadan kredi başvurusunda bulunuyor. Bankalar, daire satış bedelinin %80’ine kredi verdiklerinden geriye kalan kısmı kişi kendi karşılamak zorundadır.

 Daire fiyatı olarak bankanın gönderdiği ekspertizin belirlediği fiyat geçerlidir. Banka bu fiyat üzerinden kredi veriyor. Kredi çekecek kişinin bu hususa dikkat etmesi önemlidir.

 Konut Kredisinde Dikkat Edilecek Hususlar

 Konut kredisine başvurmadan önce evde ödeme planı yapılması önemlidir. Hane gelir ve gider tablosu belirlenip, bütçeye göre kredi kullanımı ve taksit sayısı seçilmelidir.

 İnternetten findeks puanı yani kredi raporu öğrenilmelidir. Bankalar, bankacılık hizmetlerini kullanmalarına göre mudilere kredi notu veriyorlar. Kredi notu düşük olanlar, ya kredi alamıyorlar ya da istedikleri miktarı alamıyorlar.

 İnternetten bankaların verdikleri konut kredileri araştırılıp, karşılaştırılmalıdır. Burada dikkat edilecek husus, faiz oranının düşük olması kadar, maliyet ve geri ödeme miktarlarının da karşılaştırılması gerektiğidir.

 Bilgilerin bankaların resmi sayfalarından alınması önemlidir. En uygun krediyi veren bankadan kredi başvuru formu doldurularak ön talep oluşturulabilir.

 Kredi Raporu Nasıl Belirleniyor?

 Vatandaşların bankacılık hizmetlerini kullanmaları, fatura, kredi veya kredi kartı ödemeleri gibi işlemleri kayıt altında tutan Kredi Kayıt Bürosu bulunuyor. Bu büro, belirlediği beş kıstasa göre kişilere puanlar veriyor. 0-1900 aralığı bulunan puanlama sistemine göre 1700-1900 puan aralığında puanı olanlar ”çok iyi” puana sahip kabul ediliyor ve hızlı şekilde kredi başvurusu kabul ediliyor. Büronun belirlediği kıstaslar kısaca şunlardır;

 1- Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları; Bankalardan alınan krediler ve kullanılan kredi kartların geri ödenmesi veya aksaklıklar kredi notununun %30’unu etkiliyor.

 2- Mevcut Hesap ve Borç Durumu; Kapatılan krediler, teminatlı/teminatsız borçlar, kapatılan veya mevcut borçlar kredi notunun %25’ini etkiliyor.

 3- Yeni Kredi Arayışı; Kredi arayışları, Yeni kredi başvuruları, çekilen yeni kredi findeks puanını düşüren unsurlardır. Bu unsurlar kredi notunun %20’sini etkiliyor.

 4- Kredi Kullanım Yoğunluğu: Sık sık kredi kullanmasına rağmen zamanında ödeyen kişilerin kredi puanı, kullanmayanlara oranla daha fazladır.

 5- Diğer: Elektrik, su faturalarının, vergi ödemelerinin zamanında yatırılması/yatırılmaması, ödeme tarihlerinin takip edilip edilmediği, tasarruf hesapları, bireysel emeklilikler gibi işlemler kredi notunun % 10’unu etkilemektedir.

 Konut Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

 Gayrimenkul kredisi için internetten ön talep formu doldurularak veya bizzat şubeye giderek de başvurulabiliyor. Müşteri temsilcisi, vatandaşın TC kimlik numarasını sisteme girerek kredi notunu ve bankacılık geçmişini inceliyor. Satın alınan evin fiyatıyla birlikte ne kadar kredi çekileceği bilgisini istiyor. Ortalama olarak findeks puanına göre kredinin çıkıp çıkmayacağını veya ne kadar çıkacağını söylüyor. Vatandaştan gerekli belgeleri hazırlayıp getirmesini istiyor.

 Başvuru Belgeleri Nelerdir?

 Bankalar, kredi başvurusunda bulunan bireylerden gelir ve çalışma durumlarına göre belgeler talep ediyorlar.

 Memurlar/İşçiler; Nüfus cüzdanı, ikametgâh belgesi veya son üç aya ait bireyin kendi adına kayıtlı fatura, satın alınacak konutun tapu fotokopisi, gelir durumunu gösteren belge; maaşta haciz olmadığını gösteren işyeri resmi belgesi

 Esnaf/Serbest Çalışan; Nüfus cüzdanı, ikametgah belgesi, tapu fotokopisi, vergi levhası ve yıllık gelir vergisi beyannamesi

 Emekliler; Nüfus cüzdanı, ikametgâh belgesi, tapu fotokopisi, emekli aylığı bildirim yazısı veya emekli kartı hazırlanarak müşteri temsilcisine teslim edilir.

 Kredi Kullanımı Nasıl Yapılıyor?

 Müşteri temsilcisi tarafından kişiye kredi onayının çıktığı haberi verilir. Dosya masrafı, kişiye hayat sigortası ve satın alınacak konutun kaskosu (isteğe bağlı) şubeden yapıldığı için verilecek krediden düşüyor. Kalan nakit kişinin hesabına yatıyor. Tapu işlemleri sırasında, banka temsilcisi de hazır bulunuyor.Tapu devir işleminde konuta ipotek koyduruyor. Konutu satan kişiye para banka aracılığıyla veriliyor.

 Krediyi kullanan kişiye ödeme planını gösteren belge veriliyor. Kişi, bu belgeye göre her ay taksidini yatırmak zorundadır.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın