Kira öder gibi ev sahibi olmanızı sağlayan sisteme mortage denilir. Mortgage sistemi, 20 yıl-30 yıl gibi çok uzun vadeyi kapsayan bir sistemdir. Mortgage sistemi, yurtdışında uzun zamandan beri uygulanan bir sistemdir. Mesela, 240 ay taksit ödeyeceksiniz. Eğer bu 240 ay boyunca arka arkaya 2 taksiti ödemezseniz banka, sizin vermiş olduğunuz peşinat tutarınızı ve o zamana […]

 Konut Kredisi Nedir?

08.10.2019 - 18:42

Güncelleme : 08.10.2019 - 18:42

Kira öder gibi ev sahibi olmanızı sağlayan sisteme mortage denilir. Mortgage sistemi, 20 yıl-30 yıl gibi çok uzun vadeyi kapsayan bir sistemdir. Mortgage sistemi, yurtdışında uzun zamandan beri uygulanan bir sistemdir. Mesela, 240 ay taksit ödeyeceksiniz. Eğer bu 240 ay boyunca arka arkaya 2 taksiti ödemezseniz banka, sizin vermiş olduğunuz peşinat tutarınızı ve o zamana kadar ödediğiniz taksitlerinizin parasını size geri verecektir ve evinizi hemen satışa çıkaracaktır.

 Mortgage sisteminde, sabit faiz oranı ve değişken faiz oranı olmak üzere 2 farklı faiz oranı vardır ve istediğiniz faiz oranını seçebilirsiniz. Eğer sabit faiz oranını seçerseniz, taksitleri ödeyeceğiniz zaman ekonominin durumu nasıl olursa olsun taksitlerinizi, belirlediğiniz sabit faiz oranı üzerinden ödersiniz. Eğer değişken faiz oranını seçerseniz, taksitleri ödeyeceğiniz zaman ekonominin durumuna ve bankaların faizlerine göre ödeyeceğiniz faiz oranı artabilir veya azalabilir.

 Konut Kredisi Nedir?

 Konut satın almak için kullandığınız krediye konut kredisi denir. Konut kredisi kullanmak istediğiniz zaman, konut değerinin en fazla %75’İ kadar konut kredisi kullanabilirsiniz. Konut kredisi devlet destekli bir kredi türü olduğu için ödenecek olan faizlerden alınan Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu(KKDF) vergisini ve Banka Sigorta Muamele Vergisi(BSMV)’ni siz ödemek zorundasınız. 2019 yılında bankaya oranında Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu(KKDF) vergisi ödemek zorundasınız.

 2019 yılında bankaya %5 oranında Banka Sigorta Muamele Vergisi(BSMV) ödemek zorundasınız. Sizin gelirinize göre ve sizin kredi notunuza göre kullanacağınız konut kredisi tutarı belirlenir. Sizin aylık gelirinizin en fazla %50’si aylık taksit tutarı olarak belirlenir. En fazla 15 yıl vade ile konut kredisi kullanabilirsiniz. Kendi bütçenize uygun olan ödeme planını siz tercih edebilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası bünyesinde 1988 yılında kurulan ve temel amacı, yatırımlara kaynak sağlamak olan fona Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu denir. Gelir İdaresi Başkanlığına aktarılmak üzere bankalar tarafından alınan vergiye Banka Sigorta Muamele Vergisi denir.

 Kredi Raporu Nedir?

 Bankalar tarafından çeşitli analiz yöntemleri kullanılarak sizin için değerlendirilen sayısal verilere kredi raporu denir. Kredi raporu kavramına kredi notu veya kredi puanı da denir.

 Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

 Sizin kredi notunuzu hesaplamak için birbirinden farklı kriterler kullanılır. Sizin kredi kartlarınızı ödeme alışkanlığınız, sizin kredi notunuzu %35 oranında olumsuz olarak etkileyecektir. Siz, son ödeme tarihinden sonra birkaç gün içinde ödeme yapsanız bile bu durum sizin kredi notunuzun düşmesine neden olacaktır. Sizin mevcut borç durumunuz, sizin kredi notunuzu %35 oranında olumsuz etkileyecektir. Sizin bankalara olan borçlarınız arttığı zaman, sizin kredi alabilme riskiniz de artar.

 Sizin kredi alabilme riskiniz arttığı zaman, sizin kredi notunuz olumsuz yönde etkilenecektir. Yeni bir kredi almanız, sizin kredi notunuzu oranında olumsuz olarak etkileyecektir. Yeni bir kredi almak, yeni bir risk almak demektir. Yeni bir kredi almanız, sizin kredi notunuzu düşürecektir. Sizin kredi kullanım yoğunluğunuz, sizin kredi notunuzu oranında etkileyecektir.

 Kredi kullanım yoğunluğunuz arttığı zaman, sizin kredi notunuz da artacaktır. Kredi kullanım yoğunluğunuz azaldığı zaman, sizin kredi notunuz da azalacaktır. Sizin çok fazla kredi başvurusu yapmanız, sizin kredi notunuzu %9 oranında olumsuz olarak etkileyecektir. Az sayıda kredi başvurusu yapmanız, sizin kredi notunuzu %9 oranında olumlu olarak etkileyecektir.

 Krediler Nedir?

 Bankalar tarafından farklı amaçlar için sizlere kullandırılan paralara Krediler denir. Bankalar, İhtiyaç kredisi, Taşıt kredisi, Evlilik kredisi, Ticari kredi ve tatil kredisi 5 farklı krediyi sizlere kullandırır. İhtiyaçlarınızı gidermek için size kullandırılan krediye İhtiyaç kredisi denir. İNG bank size %1.74 faiz oranı ile ihtiyaç kredisi kullandırır. Burgan bank, Türkiye Ekonomi Bankası ve QNB Finansbank size %1.74 faiz oranı ile ihtiyaç kredisi kullandırır. Türkiye İş Bankası size %2.20 faiz oranı ile ihtiyaç kredisi kullandırır.

 Akbank size %2.32 faiz oranı ile ihtiyaç kredisi kullandırır. Denizbank size %2.49 faiz oranı ile ihtiyaç kredisi kullandırır. Sıfır km ve 2. El taşıt almak için size kullandırılan krediye Taşıt kredisi denir. Ziraat Bankası sizlere %1.49 faiz oranı ile taşıt kredisi kullanma olanağı sağlar. Halk Bankası sizlere %1.76 faiz oranı ile taşıt kredisi kullanma olanağı sağlar.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın