Kredi kartı hemen hemen her alanda kullanılabilen ve faydalarının yanında birçok riski bulunan bir harcama aracıdır. Ancak, kredi kartı art niyetli kişilerin elinde hileli bir kazanç yoluna dönüşme potansiyeline de sahiptir. Peki, kredi kartı güvenliği hangi yöntemlerle sağlanabilir? Son zamanlarda insanların kredi kartları üzerinden dolandırılma endişesi arttıkça, kredi kartı güvenliğini sağlamak her zamankinden daha önemli […]

 Kredi Kartı Güvenlik Konusunda Neler Yapmak Gerekiyor?

08.10.2019 - 18:52

Güncelleme : 08.10.2019 - 18:52

Kredi kartı hemen hemen her alanda kullanılabilen ve faydalarının yanında birçok riski bulunan bir harcama aracıdır. Ancak, kredi kartı art niyetli kişilerin elinde hileli bir kazanç yoluna dönüşme potansiyeline de sahiptir. Peki, kredi kartı güvenliği hangi yöntemlerle sağlanabilir? Son zamanlarda insanların kredi kartları üzerinden dolandırılma endişesi arttıkça, kredi kartı güvenliğini sağlamak her zamankinden daha önemli hale gelmiştir. Kredi kartlarınızı korumaya yardımcı olmak için işinize yarayacak birçok yöntem vardır. Bu yöntemlerden bazıları şunlardır:

Kredi Kartlarınıza Ait Bilgileriniz Güncel ve Size Özel Olmalıdır

Bankadan ilk defa bir kredi kartı aldığınız zaman, kartın arka yüzünü hemen imzalamanız çok önemlidir. Bu imza, kredi kartınız çalındığı zaman sizi korumaya yardımcı olur. Ayrıca kredi kartlarınız için kolay tahmin edilemeyen şifreler belirlemeli, şifrelerinizi kartınız ile aynı yerde saklamamalı ve bu şifreleri banka görevlisi dahil hiç kimse ile paylaşmamalısınız. İyi bir şifre mümkün olduğu kadar karmaşık ve zor olmalıdır. Bu nedenle şifrelerini harf, sembol ve sayılar içermelidir. Şifreniz ne kadar uzun ve karmaşık olursa kredi kartı güvenliğiniz de o kadar yüksek olacaktır.

Tahmin edilmesi çok kolay olan aile üyelerinin isimleri ile doğum günleri gibi özel bilgilerinizi ve banka hesabı ile T. C. kimlik numaraları gibi önemli bilgileri şifre olarak kullanmaktan mutlaka kaçının. Şifrelerinizi düzenli aralıklarla değiştirin ve her hesap için ayrı bir şifre belirleyin. Banka hesabınız ve kredi kartınız için aynı şifreyi kesinlikle kullanmayın. Diğer yandan, başka bir adrese taşıdığınız zaman, bankanıza mutlaka haber vermeli, faturalarınızın doğru adresinize geldiğinden emin olmalısınız. Bankanızda kayıtlı cep telefonu numaranızın ve e-posta adresinizin doğru olduğundan emin olmalısınız. Böylece bankalar tarafından gönderilen dolandırıcılık uyarılarını SMS ve e-posta yoluyla almanız mümkün olacaktır.

Hesap Numaranızı ve Diğer Kişisel Bilgilerinizi Gizli Tutmalısınız

Dolandırıcılar birçok yolu kullanarak kredi kartı bilgilerinize ulaşabilir. Bu yüzden, kredi kartınızın her zaman gizli ve güvende olmasını sağlamalısınız. Kredi kartınız ile herkese açık bir yerde alışveriş yaparken kimsenin hesap numaranızı görmesine izin vermeyin. Bankanızın otomatik ödeme sistemi haricinde hiç bir yerde kart numaranızı paylaşmayın. Bilginiz dışında gelen herhangi bir e-postayı yanıtlamayın. Bankanızdan veya saygın bir kuruluştan geliyor gibi görünse bile, hesap numaralarınızı ve diğer kişisel bilgilerinizi e-posta yoluyla paylaşmayın. Ayrıca, kredi kartınıza ve size ait bilgiler bulunan evrakları çöpe atmadan önce parçalarına ayırmayı ihmal etmeyin.

Online Alışverişler İçin Cihazınızın ve İnternet Bağlantınızın Güvenli Olduğundan Emin Olmalısınız

Dijital ortamda bilgilerinizi çeşitli yöntemler yardımıyla koruyabilirsiniz. Kredi kartı işlemleri yaptığınız bilgisayar, tablet ya da akıllı telefonunuzda bir güvenlik duvarı bulunduğundan emin olmalısınız. Parolanızın gizli olduğunu ve güvenlik duvarınızın açık bulunduğunu mutlaka kontrol edin. İşletim sisteminize, yazılımınıza ve tarayıcınıza gelen güncellemeleri mutlaka indirin ve yükleyin. Çünkü bu güncellemeler, en güncel güvenlik özelliklerini içerirler. Cihazınıza güvenlik yazılımı yüklemeyi unutmayın. En yaygın kullanılan güvenlik yazılımı türleri; cihazınızı kötü amaçlı virüs yazılımlarından koruyan antivirüs programları ve kişilerin etkinliğinizi izlemesini önleyen casus yazılımdan koruyan yazılımlardır. Güvenlik yazılımınız olsa bile, cihazınıza bilinmeyen kaynaklardan program veya dosya indirmekten kaçının. Güvenlik açığı olduğunu bildiğiniz cihazlarda kredi kartı ile işlem yapmaktan kaçının.

Online Ortamlarda Kişisel Bilgilere Daha Fazla Önem Vermelisiniz

Online alışveriş son yıllarda çok daha popüler bir hale geldi. Bu nedenle bilgilerinizi online ortamda korumanız her zamankinden daha önemlidir. Bir sorun olduğunda kolayca iletişim kurabileceğiniz güvenli iş yerlerine ait internet sitelerinden alışveriş yapmaya çalışın. İnternet adresi içerisinde Https sembolü olan siteler üzerinden alışveriş yapmalısınız. Ayrıca, web adreslerinde bulunan (—s) security/güvenli anlamına gelir. Güvenli bir sitede kart işlemi yapıyor olsanız bile, gerekmedikçe ve nasıl kullanılacağı hakkında bilginiz yoksa kişisel bilgilerinizi asla paylaşmayın. Alışveriş yaptığınız web sitesinin ödeme, geri ödeme, iade ve gönderim politikalarını incelediğinizden emin olun. Son olarak, internette işlem yaptıktan sonra kredi kartlarınızı internet alışverişlerine kapatmanız, onay kodlarını veya makbuzların kopyalarını saklamanın çok önemlidir.

Kredi Kartı Hesabınızı Sık Sık Kontrol Etmelisiniz

Son hesap hareketlerinizi ve kredi kartı ekstrenizi kontrol etmeniz, kredi kartı güvenliğiniz açısından oldukça kolay ve etkilidir. Bilginiz dışında gerçekleşmiş bir alışveriş yapıldığını fark ettiğiniz zaman hemen bankanız ile iletişime geçmelisiniz. Kredi kartı hizmeti sunan bankanız kartınız ile ilgili olağandışı faaliyetler hakkında e-posta veya SMS uyarıları gönderiyorsa, bunları da mutlaka dikkate alıp acilen bankanıza telefon ya da en yakın şube aracılığı ile ulaşmalısınız.

Kredi Kartı Kayıpları ve Şüpheli İşlemleri Derhal Bankanıza Bildirmelisiniz

Kredi kartınızı kaybederseniz veya herhangi bir dolandırıcılık faaliyetinden şüphelenirseniz, derhal bankanıza haber vermelisiniz. Başvurunuz üzerine bankanız, kredi kartınızı işleme kapatacak ve en kısa sürede güncel bilgilere sahip yeni bir kredi kartı gönderimi sağlayacaktır. Böylece, olası dolandırıcılık faaliyetlerinden de rahatlıkla korunmuş olacaksınız.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın