İnsanlar zaman zaman maddi sıkıntılarla mücadele etmek zorunda kalıyor. Bu zaman dilimlerinde maddi destek alabilmek için birçok kuruma ve kişiye başvuruyor. Bankalar da başvurulan bu kurumlar arasında en çok tercih edilenlerdir. Bu insanlar, bankadan belirli miktarlarda borç alarak istenen koşullarda ve vadede zaman içerisinde öderler. Bu şekilde yardım almayı hayatlarında bir gelenek haline getirdiklerinde ise […]

 Kredi Notu ve Kredi Raporu Arasındaki Fark Nedir?

08.10.2019 - 18:34

Güncelleme : 08.10.2019 - 18:34

İnsanlar zaman zaman maddi sıkıntılarla mücadele etmek zorunda kalıyor. Bu zaman dilimlerinde maddi destek alabilmek için birçok kuruma ve kişiye başvuruyor. Bankalar da başvurulan bu kurumlar arasında en çok tercih edilenlerdir. Bu insanlar, bankadan belirli miktarlarda borç alarak istenen koşullarda ve vadede zaman içerisinde öderler. Bu şekilde yardım almayı hayatlarında bir gelenek haline getirdiklerinde ise bankalar ile olan bu ilişkileri bir puan, not çizelgesine tabi tutuluyor. Buna kredi notu denir.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, tüm bu finansal geçmişinizin derinlemesine analiz edilerek varılan sonuçta, size verilen puandır. Ülkemizde birçok banka müşterilerinin bu kredi notuna bakarak onlarla iş yapmaya karar veriyor. En azından kredi notu bankalar için sizi değerlendirme noktası haline gelmiştir. Pek tabi olarak alınan borç istenen sürede ödendiğinde kişinin kredi notu yüksek verilecektir. Bilakis borç zamanında ödenmez ve banka ile borçlu arasında belli sıkıntılar doğarsa, verilen kredi notu düşük olacaktır. Bu durum sizin bundan sonraki hayatınızda tekrar banka ile çalışma koşullarını değiştirebilir niteliktedir.

Söz konusu kredi notu sadece kişilere verilen ve sadece gerçek kişilere uygulanan bir sistem değildir. Aynı şekilde bazı kurumlar tarafından tüzel kişiliklere de bu puanlama sistemi uygulanıyor. Bu tüzel kişiliklere en büyük örnek ise devletlerdir. Dünya üzerinde büyük etkisi olan fonlar ve kurumlar devletlere yönelik kredi notu verme işlemini de gerçekleştiriyor.

Kredi Raporu Nedir?

Bankalar ile olan tüm bu ilişkileriniz aslında çok yoğun bir incelemeden geçer. Çalıştığınız ya da borç aldığınız banka ile aranızda gerçekleşen tüm işlemler ve ödemeler kayıt altına alınıp belgeleniyor. Bu sebeple zamanında yaptığınız ödemeler veya düzenli yapmadığınız ödemelerin hepsi raporlar hainde düzenlenir. Kredi Kayıt Bürosu yani KKB tarafından düzenlenen ve tutulan bu raporlar banka ile olan ilişkilerinizde önemli referans sağlar. Banka tarafından bu raporlar incelenir ve kredi notunuz bu rapora göre puanlandırılır.

Banka İle Müşteri

İnsanlar aldıkları borçları bankalara bankanın istediği ve anlaşılan tarihlerde istenilen miktarlarda öderler. Bu ödemelerin zamanı banka ile müşteri arasında yapılan anlaşma sonucu belirlenen koşullarda belirlenir. Kişi bu ödeme tarihlerinde ödeme yapacağını beyan ettiği için ödemediği takdirde belli müeyyideler ile karşı karşıya gelirler. Bu cezalar faiz gibi kısa vadeli olduğu gibi kredi raporu doğrultusunda verilmiş düşük kredi notu olarak da karşımıza çıkabilir. Banka ile müşteri arasında olan bu resmi ilişki tüm detayları il kayıt altına alınır ve daha sonra gerektiğinde değerlendirmeye alınır.

Kredi Raporunun Etkisi

Banka ile müşteri arasında olan bu resmi ilişki kayıt altına alınıyor ve raporlanıyor. Banka bu raporları inceleme aşamasında kişiyi analiz edip kredi notu verir. Yani ödenen borçların ödenme şekli ve istenilen tarihlerde ödenip ödenmediği kredi raporunda banka tarafından değerlendirmeye alınır. Bu değerlendirme sonucunda da kişinin uzun vadede banka ile çalışacağı koşulların belirlenmesinde önemli rol oynuyor. Kredi raporu kişi lehine ise yani ödemeler düzenli ve gerektiği gibi ise banka tarafından yüksek not verilir. Aksi halde ise banka tarafından düşük kredi notu ile müeyyidedendirler.

Kredi Raporu İle Kredi Notu Farkı

Bankalar tarafından tutulan bu raporlar ile bu raporların incelenmesi sonucu verilen kredi puanı arasında belli başlı farklar vardır. Bu yukarıda da değerlendirildiği gibi rapor kredi notunun verilmesinde önemli rol oynar. Yani size verilen kredi notunun aslında nasıl verildiğini belirleyen ana faktör kredi raporudur. Bu rapor sizin tüm finansal geçmişinizi ortaya koyar. Ödemediğiniz veya geciktirdiğiniz tüm borçlar kayıt altına alınıyor. Sonucunda kredi notu veriliyor. Ana fark kredi raporunun kredi notuna etki etmesi ve referans sağlamasıdır.

Kredi Notu Nasıl Yüksek Tutulur?

Kredi notunuzu etkileyen belli başlı faktörler vardır. Bunlar kredi raporunda yer alan ödeme tarihleri ve geciktirip ödemediğiniz borç listeleridir. Veya tam tersi zamanında ödediğiniz kredi borçlarıdır. Eğer kredi notunuzu yüksek tutmak istiyor ve bankalarla daha iyi ilişki kurmak istiyorsanız ödemelerinizi zamanında yaparak ve bankayla aranızdaki güven ilişkisini zedelemeyerek yapabilirsiniz. Bu kredi notunuzu yüksek tutmanız için atacağınız önemli adımlardan biridir.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın