En çok başvurulan kredi türlerinden biridir. Konut sahibi olmak isteyen bireyler, bu yöntemi tercih etmektedirler. Elbette, bu krediyi kullanabilmek için belirli şartların varlığı gerekmektedir. Bu şartlar, bankalara göre farklılık gösterebilmektedir.  Konu ile ilgili detaylara geçmeden önce, mortage kelimesini tanımlamak gerekiyor. Genel tanımı ile mortage, konut almak için bankalardan alınan bir kredi tipidir. Kredi ödemesi sona […]

 Mortage Hakkında Bilinmesi Gerekenler

08.10.2019 - 18:48

Güncelleme : 08.10.2019 - 18:48

En çok başvurulan kredi türlerinden biridir. Konut sahibi olmak isteyen bireyler, bu yöntemi tercih etmektedirler. Elbette, bu krediyi kullanabilmek için belirli şartların varlığı gerekmektedir. Bu şartlar, bankalara göre farklılık gösterebilmektedir.

 Konu ile ilgili detaylara geçmeden önce, mortage kelimesini tanımlamak gerekiyor. Genel tanımı ile mortage, konut almak için bankalardan alınan bir kredi tipidir. Kredi ödemesi sona erene kadar söz konusu konut banka tarafından teminat altına alınmaktadır. Kredi ödemesi tamamlandıktan sonra konut üzerindeki teminat kaldırılır. Dolayısıyla, bireyin kredi ödemesini düzenli olarak gerçekleştirmesi önem arz eder. Geri ödemede faiz oranları değişkenlik gösterir. Faiz oranları ile ilgili detaylı bilgi sahibi olunması gerekir.

 Konut Kredisi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 Konut kredisi almadan önce bireyin, konu ile ilgili kapsamlı bilgi sahibi olması gerekir. Zira, bilgi edinmek bireyin başvurusu sürecini kolaylaştıracaktır. Bunun yanı sıra, krediler başvuru sürecinde yaşanabilecek aksaklıklarında önüne geçecektir.

 Öncelikle bireyin kredi notunu bilmesi gerekir. Kredi notu düşükse birey kredi notunu yükseltmelidir. Eğer kredi notu yüksekse bu durum bireyin işini daha da kolaylaştırır. Önemli bir diğer husus, alınacak olan konutun krediye uygunluğudur. Konut, krediye uygun olmalıdır. Aylık gelir, dikkatli bir şekilde hesaplanmalıdır. Konu kredisinin taksitleri ile gelir düzeyi uygun olmalıdır. Aylık gelir, konut kredisinin taksitlerini karşılayabilmelidir.

 Banka seçimi de oldukça önemli bir husustur. İyi bir araştırma yapılmalı ve birey kendi şartları için en uygun bankayı seçmelidir. En iyi konut kredisi imkanları sunan bankalar tercih edilmelidir. Kredi için belirlenen masraflar gözden geçirilmelidir. Gayrimenkul danışmanı söz konusu konut için risk analizi yapmalıdır.

 Konut Kredisi Başvurusu Yapmak

 Konut kredisi başvurusu yapmak diğer kredi başvurularından biraz daha farklıdır. Öncelikle, krediyi alacak olan kişinin kredi geçmişi oldukça önemlidir. Kişinin kredi geçmişi, başvuruyu olumlu ya da olumsuz etkileyebilmektedir. Bununla beraber, alınacak evin krediye uygunluğu da oldukça önemli bir kriterdir. Başvuru sürecinde; birey, alacağı konuta karar verir. Gayrimenkul danışmanı bu noktada devreye girer. Bireye en uygun ev kredisi veren bankalar konusunda bilgi akışı sağlar. Aynı zamanda, ev kredisi hesaplamada destek verir.

 Birey, seçtiği bankaya başvurur. Banka, bireyin kredi notunu öğrenmek için bireyi, bir süre beklettikten sonra ön onayı verir. Ön onay alındıktan sonra banka bireyden bir takım ek belgeler talep eder.

 Konut Kredisi için İstenen Ek Belgeler

 Başvuru Formu

 Nüfus Cüzdanı

 Gelir Belgesi

 Şirket ortakları için; şirkete ait ana sözleşme ve Ticaret Sicil gazetesi fotokopisi

 Serbest Meslek Mensupları için; söz konusu meslek kuruluşundan alınmış olan üyelik belgesi

 Satın alınacak konutun tapu fotokopisi

 Listelenen evrak ya da belgeler bankaya, eksiksiz olarak teslim edilir. Banka, gerekli inceleme ve araştırmalar için bir süre ister. Bu sürenin sonunda bireyin kredi başvurusu onaylanır ya da reddedilir.

 Kredi Notu

 Krediler açısından kredi notu çok önemli bir konudur. Diğer adıyla kredi raporu, konut kredi başvurularında belirleyici faktörlerden biridir. Kredi notu; bireyin, hayatı boyunca almış olduğu kredileri ve kredi kartları ödeme bilgilerine göre hesaplanan nottur. Kredi borçlarını ve kredi kart ödemelerini düzenli ödememiş olan bireylerin kredi notları düşüktür. Dolayısıyla, bu durum bireyin kredi başvurusuna olumsuz etki eder ve kredi başvurusu reddedilebilir. Bu noktada; bireyin, kredi notunu yüksek tutması gerekir. Kredi notunu yükseltmek için birey, kredilerini, kredi kartı ödemelerini düzenli bir şekilde gerçekleştirmelidir. Bu şekilde kredi notu yükselir.

 Kredi notunu bilmeyen bireyler, pratik bir şekilde kredi notlarını öğrenebilirler. Kredi notu Kredi Kayıt Bürosu ( KKB ) aracılığı ile öğrenmek mümkün. KKB üzerinden herkes kredi notunu öğrenebilir ve takibini gerçekleştirebilir. Bu hizmetten yararlanabilmek için küçük bir ücret ödemek yeterlidir.

 Konut Kredisi Faiz Oranları

 Yukarıda da belirtildiği gibi konut kredisi için faiz oranları değişkenlik göstermektedir. Konu kredisi alacak bireyler için faiz oranları son derece önemli bir husustur.Her bankanın konut kredisi için belirlediği faiz oranı farklıdır. Aynı zamanda, belli dönemlere göre de faiz oranları değişmektedir. Birey, konut kredisi alacağında bankaların faiz oranlarını araştırması ve takip etmesi gerekir. Konut kredisi faiz oranları güncel olarak yayınlanır. Seçilen bankanın değişen faiz oranları göz ardı edilmemelidir.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın