Hayatta en çok kazanan insanlara baktığınızda onların risk alan ve aldığı riski doğru yönlendirebilen insanlar olduğunu görürsünüz. Bulunduğunuz noktadan daha ileri gidebilmek için ileriye doğru bir adım atmanız gerekir ve bu adımı atarken ne tarafa doğru atacağınızı iyi hesaplamanız şarttır. Risk Almanın Önemi Nedir? Risk almak, sizi bulunduğunuz durumdan daha ileriye götürebileceği gibi yanlış bir […]

 Risklerin En Verimli Şekilde Nasıl Yönetebilirim?

08.10.2019 - 18:45

Güncelleme : 08.10.2019 - 18:45

Hayatta en çok kazanan insanlara baktığınızda onların risk alan ve aldığı riski doğru yönlendirebilen insanlar olduğunu görürsünüz. Bulunduğunuz noktadan daha ileri gidebilmek için ileriye doğru bir adım atmanız gerekir ve bu adımı atarken ne tarafa doğru atacağınızı iyi hesaplamanız şarttır.

Risk Almanın Önemi Nedir?

Risk almak, sizi bulunduğunuz durumdan daha ileriye götürebileceği gibi yanlış bir strateji uyguladığınız zaman bulunduğunuz yerden çok daha geriye de götürebilir. Kazancınızı artırmak, yaşam standartlarınızı yükseltmek ve daha pek çok sebeplerden dolayı insanlar yeni girişimlerde bulunurlar ve bu girişimlerinin neticesinde kazanç elde etmek isterler. Yeni bir işe başlarken veya piyasaya yeni bir ürün sürmeden önce iyi bir pazar araştırması yapmanız ve ürününüze en uygun hedef kitleyi bulmanız aldığınız riski en aza indirmenize yardımcı olur.

Risk Almadan Önce Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Piyasada zaten aktif olarak var olan bir işletme için, piyasaya yeni bir ürün sürmek risktir. Yeni ürünün alıcılara doğru bir şekilde aktarılması ve doğru bir şekilde tanıtılması gerekir ki işletme piyasaya sürdüğü ürünü satabilsin ve kar elde edebilsin. Bunun için öncelikle doğru bir pazar araştırması yapılmalı ve müşterilerin ihtiyaçları doğru tespit edilmelidir ki, ihtiyaca en doğru cevabı veren ürün tasarlanıp üretilebilsin.

Doğru Piyasa Araştırması Nasıl Yapılır?

İnsanların neye ihtiyaç duyduğunun doğru analiz edilmesi, işletmeler açısından çok önemli bir konudur. Bunun önemini kavrayan firmalar, işletmelerinde AR-GE departmanına daha çok önem vererek, profesyonel bir şekilde piyasa analizlerini yapıyorlar. Bu da onları rakiplerinden bir adım öne taşıyor. Hedef kitlenin ihtiyaçlarının belirlenebilmesi için yapılan araştırmalar ve anketler doğru bir şekilde analiz edildikten sonra, en doğru ürün ortaya çıkarılabilir.

Pazarlamanın Risk Üzerinde Ki Etkisi Nedir?

Elinizde dünyanın en fonksiyonel, en kullanışlı ürünü de olsa, eğer doğru bir şekilde o ürünü pazarlayamıyorsanız, kazanç elde edebilmeniz mümkün değildir. Elinizde ki ürünü tüketiciye, onların dikkatlerini çekebilecek şekilde gösteremedikten sonra, yaptığınız her şey çöpe gider. Bu nedenle, doğru pazarlama ve reklam stratejisi ile ürettiğiniz mal veya hizmeti tüketiciyle buluşturmanız şarttır. Bir ürün üretmenin en büyük risklerinden biri de budur; onu Tüketici ile buluşturabilmek.

Yatırım Yapmadan Önce Neler Yapılmalıdır?

Diyelim ki elinizde bir miktar paranız var ve bununla yatırım yaparak paranızı katlamak istiyorsunuz. Paranızı her hangi bir yere bağlamadan önce yatırım alanlarını doğru bir şekilde değerlendirerek kendinize en uygun mecrayı seçmeniz sizin aldığınız risktir. Eğer doğru alanı bulup paranızı orada değerlendiremezseniz kazanç elde etmek söyle dursun, elinizde ki parayı bile kaybedebilirsiniz. Bu riski en doğru şekilde yönetebilmek için, yatırım yapmaya başlamadan önce, sıkı bir piyasa araştırması yapmanız gerekir. Şu sıralar en karlı yatırım alanlarının neler olduğunu, nasıl yatırım yapacağınızı ve yatırım yaptığınız alandan ne kadar sürede ne kadar kazanç elde edebileceğinizi iyi analiz etmeniz gerekir. Bütün bunları yaptıktan sonra, size en uygun alanda paranızı değerlendirmeniz en doğru olanıdır.

En Doğru Risk Yönetimi Nasıl Olmalıdır?

Sürekli bir adım daha ileri gidebilmek için, yeni yollar aramaktan hiç vazgeçmemeniz gerekir. Herkesin geçtiği yollardan geçerseniz sıradan olursunuz. Fakat kimsenin bilmediği yollardan giderseniz risk almış olursunuz ve belki de sizin için en kazançlı olanı o riski almaktır. Her yeni iş başlı başına bir risktir. Fakat işe başlamadan önce kendinize bir yol haritası hazırlarsanız ve olabilecekleri hesaplayıp kendinize A, B, C planları yaparsanız zarar riskinizi en aza indirmiş olursunuz. Yapacağınız iş hakkında profesyonel olmayabilirsiniz fakat doğru araştırmaları yapıp, hedef kitlenizin ihtiyaçlarını belirledikten sonra, geriye kalan sadece, ürünü piyasaya sürüp, tüketici ile buluşturmaktır. Daha önce kimsenin denemediğini deneyerek, kimsenin yapmadığını yaparak, insanların dikkatini çekebilirsiniz. Bu da sizi rakiplerinizden bir adım öteye taşır.

‘Hayatta en büyük risk, risk almamaktır.’ sözünden hareketle, sıradan olanın dışına çıkabilmek, farklı olabilmek için sürekli olarak yenilikleri takip etmeli ve kendinizi geliştirmelisiniz. Eğer yaptığınız işi daha fazla kişiye ulaştırmak istiyorsanız, insanların nelere ihtiyaç duyduklarını, değişen hayatın, ilerleyen teknolojinin ne gibi yeni alanlar oluşturduğunu sürekli olarak takip etmeli ve kendinizi bu doğrultuda yenilemeniz en büyük risktir.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın