Ali Mamik

Ali Mamik

Dünya

ABD, ÇİN'İN HIZLA YÜKSELEN HUAWEI TEKNOLOJİ DEVİNİ KALBİNDEN VURMAYA HAZIRLANIYOR

23 Mayıs 2020 - 23:46

Geçtiğimiz Çarşamba günü ABD li yetkililer gazetecilere; ABD’ nin Çin Komünist Partisi’nin stratejik özellikte olduğunu açıkladıkları bir Çin teknoloji şirketine bugüne kadarki en sert saldırıyı yapabileceğini açıkladılar. Bu açıklamaların ardından Huawei Technologies Co Ltd ABD’nin yeni aldığı önlemleri kınayarak bu kararları zarar verici ve keyfi uygulamalar olduğunu açıkladı. 2004 yılında kurulan bir firma var HiSlicon, önemli miktarda Huawei için çip işlemciler geliştiren bir firma.
ABD, G.Kore ve Japonyanın egemen olduğu küresel çip işlemci piyasasında hizmet veriyor. Son yıllarda yaptıkları arge yatırımları ile Huawei’nin telefonlarında kullandığı KİRİN adlı işlemciyi geliştirerek dünya çapında APPLE ve QUALCOMM’un ürettiği ürünler seviyesine ulaştılar.

HiSlicon aynı zamanda Çin’deki 5G teknolojisinin liderliğini almış durumda. Bununla beraber Huawei geçen yıl sattığı 5G baz istasyonlarının bir kısmını HiSlicon yonga setleri kullanarak ABD teknolojisi olmadan ürettiğini açıkladı. Buna karşılık ABD, geçen hafta açıkladığı ihracat kısıtlama kararlarında HiSlicon’un bu üretimlerde kullandığı ve ABD’li şirketlerden temin ettiği yarı iletken hammaddelere ulaşımını engelleme hamlelerini yaptı. Yeni kısıtlamalara göre HiSlicon üretimde kullanacağı hammaddelere ulamayacak.
Uzmanlar kendi işlemcileri olmadan Huawei’nin yerli akıllı telefon rakiplerine karşı üstünlüğünü kaybedeceğini söylüyor. Huawei’nin uluslararası satışlarındaki kan kaybı Google yazılımının kullanılmasının yasaklanması ile devam ediyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum