Nihan VAlı

Nihan VAlı

Ne Var Ne Yok

Bu Arabaları Gördüğünüz Yerde ihbar Edene Hemen 5 Bin Lira Para

28 Mayıs 2020 - 03:40

İstihbarat şirketleri devreye girdi. İnstagram, Facebook ve Twitter üzerinden yapılan bu tür paylaşımları görenlerin ihbar edenlere 6 bin lira ödül veriliyor. Vatandaşlar sosyal medyada artık bu haberleri aramaya başladı. İstihbarat şirketleri hacizli arabaları aramakta son dönemde yaşanan sokağa çıkma kısıtlamasıyla zorlandılar. Yeni başlatılan sistemde hacizli araçları ihbar eden vatandaşlara 6 bin lira ödül verilmeye başlandı. Detaylar haberimizde.

Ulusal basında yer alan habere göre, kredi yada benzeri borçları yüzünden haczedilmiş araçların bir sre sonra yakalama kararı çıkarılıyor. Bu araçlar sahipleri tarafından bazen sokaklarda bekletilirken bazen AWM ve benzeri otoparklara bırakılıyor. Durumun fark edilmesi üzerine polise haber veriliyor. Ekipler araçların yakalaması ve benzeri durumlarda göre aracı çekilmesini sağlıyor.
Şirketler harekete geçti,
Haczedilen araçların çokluğu ve korona virüs salgını şirketleri harekete geçirdi. Araçların bir an önce bulunmasını isteyen şirketler ilanlar vererek araçları ihbar eden kişilere araçların değerine göre 6 bin liraya kadar para ödülü vermeye başladı. Vtandaşların sokaklarda ve arazilerde bulunan araçları ihbar etmesinin yanında çok önemli bir pazarda araçların satıldığı haberleri geldi.
Sosyal medyadan satılıyor,
Facebook ve instagram gruplarında hacizli rehinli araç satımı alımı gibi çeşitli gruplar yaparak verilen ilanlarda hacizli ve yakalamalı araçlar satılmaya çalışılıyor. Bu araçların alım satımı gerçekleşemeyeceği için hurda bedeline satılıyor. Aracı alan kişilerin ise hangi maksatla aracı aldıkları bilinmiyor. Ancak araç üzerinde haczi olan yani alacaklı olan taraf mağdur oluyor ve parasını alamıyor. İstihbarat şirketleri burada devreye giriyor. 
6 bin liraya kadar para ödülü veriliyor
İstihbarat şirketleri ellerindeki dosyalara ait araç bilgilerini ilan veriyor. Bu araçları sosyal medya dahil bir çok alanda gören ve yerini tespit eden vatandaşlara 300 lira ile 6 bin lira arası para ödülü veriyorlar. Aracın fiyatına göre verilen para ödülü değişiyor. İhbar eden kişinin verdiği bilgiler neticesinde yasal işlem başlatılıyor ve araba çekilerek yedi emin garajına götürülüyor. Bura yetkili icra dairesi tarafından aracın satışı gerçekleştirilerek alacaklı tarafın mağduriyeti gideriliyor.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum