Ümit Engin Harman

Ümit Engin Harman

Meçhul

AKDENİZDE KILIÇLAR ÇEKİLİYOR

26 Aralık 2019 - 13:52

 Son günlerde sosyal medyada çok ça gündeme gelen Akdeniz meselesinin aslı nedir kimin ne çıkarı var buradan nereye varılmak isteniyor bütün bunları derleyip toparlamak istedim
Akdeniz meselesi içinde barındırdığı gaz ve petrol kaynakları dolayısıyla çetin siyasi çekişmelere sahne olacak gibi gözüküyor. Akdenize kıyısı olan ülkeler bu kaynaklardan kendilerine düşecek payı alabilmek için çeşitli mütabakatlar yaparken diğer yandan büyük devletler ABD RUSYA ÇİN ve AVRUPA BİRLİĞİ de şimdiden bu mücadelede söz sahibi olabilmek için çeşitli ittifakların içine girmiş vaziyette.
Her devletin kendince sebepleri mevcut. Ancak unutmamak gerekir ki büyük güçlerin müdahil olma sebebi sadece petrol ve gaz rezervleri  değil. Onlar bir yandan kaynaklardan payını almak isterken diğer yandan yeni kurulacak dünya düzeninde pozisyonlarını sağlamlaştırmak niyetinde.
Avrupa ve batı dünyasında yavaşlayan ekonomiler gözünü yeni pazarlara ve kaynaklara dikmiş vaziyette.Bu pazarların başında Afrika kıtası geliyor. Çok uzun yıllar Afrika kıtasında yaşamam vesilesi ile ordaki kaynaklardan ve pazarlardan haberdarım. Artık mesele Afrika kıtası kaynakları ve yeni petrol ve gaz reservleri. İşte bu yüzden Akdeniz önümüzdeki yılların büyük kavgalarına belkide savaşların yaşanacağı bir coğrafya.
Büyük güçler  çoktan adımlarını attı ve afrika kıtasın da yer tutmaya başladı.
Peki bu süreçte biz devlet olarak ne yaptık ve bu mücadelenin neresindeyiz biz kimler ile beraberiz
Yıllar önce bütün bu yaşananları gören devlet aklı ilk olarak Afrika açılımı yaptı
Tek elin parmağını geçmeyen Afrika kıtasındaki büyük elçilik sayısını bu günlerde sadece Afrika kıtasında 40 ın üzerine çıkarıp bir çok devlete Türk Hava Yollarının ofislerini açarak işe başlayan TÜRK devleti daha sorasında TİKA vasıtası ile sosyal projelere imza atıp yoluna devam ederek ve bu süreçte bir çok devlet ile siyasi ilişkiler  geliştirdi.
Bunların neticesinde bir çok Afrika devleti ile iyi ilişkiler kurup bazılarında Türk üstü kuracak duruma geldik.Mesela SOMALİ ve SUDAN. Hemen akabinde Arap yarımadasında bizim için büyük stratejik öneme sahip KATAR ile iyi ilişkiler geliştirip oradada büyük bir türk üstü kurduk.
Aynı zamanda Suriye topraklarına müdahale etmek zorunda kaldık bu birçok ileride daha iyi  anlaşılacak hayırlı sonuçlara vesile olacaktır. Orada kurulmak istenen garnizon kürt devletinin önüne geçip ABD nin kürtlerin üzerinden Akdenize kıyı olmasına engel olduk.
Şimdilerde Libya devleti ile deniz sınır anlaşması yaparak biz olmadan Akdenizde asla bir paylaşım yapılamayacağını ilan ettik. Hemen akabinde Cumhurbaşkanımız Tunusa giderek yeni bir sayfa açma girişimi başlattı.
Bu yazıyı yazdığım dakikalarda devletimizin Libya ya asker göndereceğinin haberini almış bulunuyorum. Ayrıca bütün dünyaya ne kadar ciddi olduğumuzu göstermek için Akdenizde sürekli savaş gemilerimizi tutuyoruz.
Unutmayalım Mısırda Muhammed Mursiye neden darbe yapıldığınıda bu kapsamda değerlendirmek gerekiyor.
Gözüken o ki devletimiz bu mücadeleyi bir bağımsızlık ve Büyük dünya devleti olabilmek için çok önemsiyor. Bu bağlamda büyük dünya devletleri ile denge politikası yürüterek zarar görmeden yoluna kararlılık ile devam ediyor.
Ekonomik alanda İngilizler Suriye meselesinde Ruslar ve Nato kavramında ABD ve Trump yönetimi ile bütün bu süreç yönetiliyor. Mesela 2018 yılının Temmuz ayında yaşanan krizde dahi İngilizlerden para bulabildik.
Bütün bu denge politikası aslında tarihizin bir döneminide bize hatırlatıyor. Aynı dönemde iktidarda olan Abülhamit Han da aynı hakaret  ve muhalefet tarzı ile karşı karşıya kalmıştı.
Bu sefer bize düşen devletimizin bu mücadelesinde iktidar muhalefet birleşip bunu siyasi bir mesele yapmadan devletimize destek olmaktır.
 
 
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum